Kim tak naprawdę jest Wedding Planner?

Jak ukazuje Klasyfikacja Zawodów i Specjalności Wedding Plannerem nazywamy konsultanta ślubnego określanego mianem organizatora imprez ślubnych. Zgodnie z definicją jest to osoba planująca, koordynująca i organizująca uroczystości takie jak ślub oraz wesele. Czynności którymi zajmuje się wedding planner obejmują nader szeroki zakres. Warto podkreślić, że rola tytułowego fachu nie ogranicza się wyłącznie do organizacji wspomnianych uroczystości, ale także negocjacji oraz, gdy zajdzie potrzeba – mediacji.

Elastyczność to podstawa

Planowanie wesela to wbrew pozorom nie jest prosta sprawa. Wymaga to ogromnych umiejętności oraz  dużej elastyczności. Istotną cechą jest także kreatywność – poszczególne elementy należy tworzyć od podstaw, co dla wielu początkujących konsultantów stanowi spory problem. Wspomniany konsultant nie tylko pomaga fizycznie, ale także doradza i ułatwia proces planowania. Wpływa to korzystnie na oszczędność czasu związaną z przygotowaniami. Kluczowym aspektem początku współpracy z wedding plannerem jest także analiza potrzeb i preferencji. To na jej podstawie przedstawiciel tytułowego zawodu może zaprezentować parze młodej dostosowane do indywidualnych potrzeb oferty, które są odpowiednio wyselekcjonowane. Do obowiązków konsultanta ślubnego należy m.in. doradztwo w zakresie wyboru stylu, określenie potrzeb, tworzenie harmonogramu oraz czuwanie nad sprawnym przebiegiem przygotowań – wyjaśnia ekspert z https://zielinskiart.pl/.

Rosnąca popularność

Konsultant ślubny cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w krajach zachodnich – Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. To właśnie z tych państw docierają do nas coraz to nowe trendy ślubne oraz inspiracje. Dzięki nim szanse na dynamiczny rozwój ma także rynek rodzimy. Coraz częściej możemy trafić w mediach na propozycję współpracy oraz oferty związane z profesjonalną organizacją ślubów i wesel. W zależności od preferencji współcześni konsultanci pracują w terenie, bądź mają swoje biura. Należy podkreślić, że praca ta jest w dużej mierze mobilna, a zatem znużenie za biurkiem jest trudne do osiągnięcia. Terenowy charakter pracy to przede wszystkim spotkania z klientami i usługodawcami odbywające się w przeróżnych miejscach, a także wizje lokalne będące nieodzownym elementem tytułowego fachu.

Cechy profesjonalisty

O cechy jakimi powinien wykazywać się profesjonalny wedding planner zapytaliśmy ekspertkę – Mirosławę Szamańską.

„Profesjonalny wedding planner powinien mieć przede wszystkim wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, aby móc jasno i precyzyjnie określać potrzeby klientów tym samym będąc wsparciem dla nich w całym procesie organizacji. Dużym walorem w pracy konsultanta jest także kreatywność oraz zmysł estetyczny wpływający na powodzenie całej misji. W efektywnym działaniu wskazana jest również odpowiednia organizacja czasu i skrupulatność…”

Wedding planner we współczesnym wariancie powinien także posiadać prawo jazdy. Niewątpliwym walorem będzie również znajomość języków obcych ułatwiająca komunikację zarówno z klientami, jak i mentorami spoza granic naszego kraju.

Warto także zajrzeć na: https://drwinczakiewicz.pl/