Jak dobrze wybrać rękawice bramkarskie?

Obecnie na rynku jest bardzo wiele rękawic bramkarskich do wyboru. Nie sugerujemy jednak żadnej konkretnej firmy, ale wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawic dla początkujących bramkarzy oraz bramkarzy, którzy potrzebują sprzętu wyższej jakości. Rękawice dla początkujących bramkarzy powinny być łatwe w użytkowaniu. Dobrze by było, aby rękawica była tak dopasowana do dłoni, abyśmy odpowiednio wyczuwali piłkę oraz musi ona zapewniać prawidłową ochronę.

Jaką piankę wybrać?

Niekoniecznie musi to być wzmocniona rękawica, aby chronić palce przed urazami. Zastosowanie usztywnień zmniejsza plastyczność dłoni i usztywnia je. Ma to duży wpływ na jakość chwytu. Ważne jest, aby rękawice bramkarskie ściśle przylegały do nadgarstka, aby nie poluźniały się podczas treningu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że im droższa rękawica, tym lepsza pianka, co wpływa na jej zdolność chwytania, ale cena jest wyższa i co ważne, żywotność jest krótsza. Niedoświadczony bramkarz nie powinien mieć takiej rękawicy. Wystarczy rękawica o wyżej wymienionych właściwościach. Pianka to sztuczny lateks, dzięki czemu rękawica jest trwalsza i starcza na dłużej. Paradoksalnie, jeśli chodzi o rękawice bramkarskie, to jest tak, iż drogie rękawice nie zawsze oznaczają dłuższy czas użytkowania, wręcz przeciwnie. Nie warto więc przepłacać. Przedział cenowy takich rękawic dla niedoświadczonych bramkarzy to od 50 do 120 zł. Dla zaawansowanych bramkarzy dobór rękawic jest kwestią indywidualną, jeśli chodzi o markę lub styl rękawic.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich rękawic bramkarskich?

Przede wszystkim musisz sam zdecydować, jak komfort noszenia rękawic wpływa na dobre czucie piłki, które rękawice pasują i które będą wygodniejsze. Liczy się też dobre mocowanie w nadgarstku i wytrzymałość. Producenci oferują różne rodzaje aplikacji pianek, w zależności od warunków pogodowych nawierzchni, na której będą używane oraz celu, takiego jak trening lub mecz. Do treningu polecamy piankę o wysokiej odporności na ścieranie w połączeniu z rękawicami o bardzo dobrych właściwościach chwytnych. Ceny takich rękawic zaczynają się od 150 złotych, lecz to zależy jednak od producenta. Aby rękawice spełniały swoją funkcję, zastanów się, jak prawidłowo ich używać. Do czyszczenia używamy środków czyszczących przeznaczonych do tego celu. Na rynku dostępnych jest wiele płynów przeznaczonych specjalnie do czyszczenia rękawic bramkarskich, jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ rękawice odpowiednio wyczyszczone płynem dłużej zachowają właściwości chwytne.