Symboliczny wymiar ślubu

Ślub od wieków powiązany jest z tradycjami rodzinnymi,symbolami i znaczeniami. Są przesądy, w które młodzi wolą wierzyć, aby przypadkiem nić złego nie spotkało ich małżeństwa. Każdy kraj, każda kultura ma swoje zasady.

Dzień

Ślub powinien się odbyć w dobrze przemyślanym terminie. Preferowane miesiące to takie, które zawierają literkę „R”. Przesąd mówi, że jeśli zawrzemy związek małżeński w innym miesiącu, to nasze dziecko będzie miało wadę wymowy. Szczęśliwymi okresami do wzięcie ślubu to Boże Narodzenie,Wielkanoc i karnawał. Pech może nas spotkać w maju, listopadzie, 1 kwietnia, w okresie adwentu, lub postu.

Pieniądze i ryż

Popularnym gestem ze strony gości jest obrzucanie pary młodej drobnymi pieniędzmi, które są zbierane przed kościołem zaraz po zakończeniu ceremonii. Groszówki zbiera się do słoja i stanowią pamiątkę tego dnia. Robi się to po to, aby młodzi żyli w dostatku. Istnieje też taki pomysł,aby panna młoda miała grosza w swoim bucie, a jej małżonek banknot w kieszeni.Ryż również chętnie jest sypany na głowy świeżo upieczonej pary młodej. Ten symbolizuje urodzaj i płodność.

Obrączka

Obrączka – ślubny „chip”, który panie chętnie zakładają swoim mężom i pilnują, by nie daj Bóg zostawić go przy umywalce, gdy wychodzi z domu. Forma zakładania obrączki ma również symboliczne znaczenie. Jeśli na ślubnym kobiercu pan młody założy ją do końca palca swojej żony świadczy to o jego dominacji nad partnerką. Przyzwoitość nakazuje zatrzymać pierścionek w 3/4 długości paliczka. Sama obrączka mówi o miłości i wierności, zaznacza jubiler z https://zielinskiart.pl/.

Atrybuty panny młodej

Panna młoda nie może zapomnieć o dodatkach. Jeden z nich musi mieć kolor biały, symbolizujący czystość uczuć. Dodatek koloru niebieskiego zapewni wierność partnera i potomstwo. Panna młoda powinna mieć coś pożyczonego, co da jej przychylność rodziny ze strony męża. Stary atrybut zapewnia wsparcie przyjaciół i bliskich w rudnych chwilach, a nowy symbolizuje dostatek.

Drobne gesty

Jeśli panna młoda zakryje suknią but pana młodego daje jej pewność, że mąż będzie „pod pantoflem”. Natomiast to, czyja ręka będzie na górze w splocie, gdy ksiądz przykrywa je stułą symbolizuje, kto będzie dominował w małżeństwie.

Ślubne stroje

Panna młoda nie zazna szczęścia w swoim związku, jeśli sama uszyje swoją suknię ślubną. Nie może nawet pomagać w jej tworzeniu. To, że pan młody ma zakaz oglądania swojej przyszłej żony przed ślubem i nie powinien wiedzieć, jak będzie wyglądała, jest również bardzo popularnym zachowaniem,który pary młode starają się przestrzegać. Jest pewna reguła, która pozwala na ingerencję w strój naszego partnera, lub partnerki. Kobieta może dobrać koszulę dla swojego wybranka, ten natomiast powinien kupić jej buty.

Jak widać jest wiele zachowań, które pary młode starają się spełnić przed strachem, że może spotkać ich nieszczęście. Pamiętajmy jednak, że nic nie ma tak istotnego wpływu na małżeństwo, jak sami jego bohaterowie.

Szukasz zakolanówek? Wejdź na https://lores.pl/produkty/zakolanowki/