Kiedy paznokieć zaczyna nieestetycznie odstawać od opuszka i odchodzić, zazwyczaj stanowi to dla nas sygnał alarmowy. I słusznie, gdyż stan ten, zwany onycholizą, zawsze powinien być przyczyną uważnego przyjrzenia się stanowi zdrowia paznokci i palców.
Nie taki diabeł straszny
Warto wiedzieć, że onycholiza nie jest chorobą, tylko pewnym objawem, który nawet nie musi oznaczać choroby. Może dotykać zarówno paznokci u rąk jak i u nóg. Oczywiście, jednymi z przyczyn odchodzenia paznokci są jednostki chorobowe, ale przyczyny odwarstwienia się płytki paznokciowej od łożyska mogą być różne. Onycholiza może być wywołana także taka prozaiczną przyczyną jak uraz mechaniczny. Przy czym wcale nie musi to być uderzenie czy zadarcie paznokcia. Płytki paznokciowe mogą odchodzić od łożyska także w wyniku źle wykonanego zabiegu manicure – na przykład w przypadku zbyt krótkiego obcięcia lub opiłowania paznokci albo podważenia paznokcia pilniczkiem czy patyczkiem w efekcie zbyt agresywnego czyszczenia brudu z tego miejsca. Onycholizę wywołują także niektóre kosmetyki do stylizacji. Odstawanie paznokcia może być wywołane przez nałożenie zbyt ciepłej masy akrylowej podczas manicure a także być efektem długotrwałego używania kosmetyków zawierających formaldehyd – na przykład bardzo popularnych odzywek do paznokci.
W przypadku paznokci u stóp, odchodzenie paznokci może być wywołane noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Jedną z częstych przyczyn tej przypadłości jest używanie paznokci jak otwieraczy i śrubokrętów oraz długotrwałe wstrząsy powstałe np. w wyniku pisania długimi paznokciami po klawiaturze.
Choroba pod paznokciami
Czasami jednak zdarza się, że paznokieć odchodzi w wyniku powstania pod nim stanu chorobowego. Najczęstszą chorobową przyczyną tego stanu jest grzybica paznokci oraz zakażenie niektórymi bakteriami lub wirusami. Odchodzenie paznokci mogą wywołać drożdżaki, pleśnie i dermatofity, pałeczki ropy błękitnej, paciorkowce, oraz wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirus opryszczki. Odchodzenie paznokci może być też objawem niektórych chorób takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, liszaj płaski i inne dermatozy. Także choroba wirusowa zwana „bostonką” powoduje częściowe lub całkowite odejście paznokci. Onycholiza bywa objawem ostrych niedoborów witamin i substancji mineralnych – na przykład żelaza, witamin z grupy B, cynku czy witaminy PPP.
Jak sobie pomóc
Kiedy już ustalimy przyczyny odstawania płytek paznokci od łożyska, można wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku urazu mechanicznego, wystarczy krótko obciąć paznokieć i chronić go przed dalszym uszkodzeniem. Paznokieć powinien naturalnie odrosnąć. Jeśli onycholiza powstała w wyniku choroby, najpierw należy wyleczyć samą chorobę a dopiero potem zając się paznokciami. Zmieniono chorobowo płytki paznokci należy pokazać dermatologowi, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Po uzyskaniu diagnozy, warto udać się do doświadczonej manicurzystki lub pomologa, który zrekonstruuje uszkodzony paznokieć i dadzą wskazówki, jak o niego dbać. Niezależnie od przyczyn onycholizy, warto zakraplać pod paznokieć olejek z drzewa herbacianego, który działa lekko bakteriobójczo i pomaga w regeneracji uszkodzonego miejsca.